Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. W procesie tym istotną rolę odgrywają koszty notarialne, które są nieodłącznym elementem zawierania transakcji na rynku nieruchomości. Opłaty, nazywane również taksą notarialną, są regulowane przepisami prawa i zależą od wartości nieruchomości oraz rodzaju rynku, na którym dokonujemy zakupu. W tym artykule omówimy szczegółowo, co składa się na koszty notarialne przy zakupie mieszkania, jakie dodatkowe opłaty należy uwzględnić oraz kto ponosi te wydatki.
Kiedy szukamy nieruchomości zwracamy uwagę przede wszystkim na jej metraż. Chociaż jest to kluczowy parametr, to tak naprawdę prawdziwa wartość nieruchomości kryje się też w wielu innych aspektach, które w połączeniu tworzą obraz idealnego miejsca do życia. Jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko czterech ścian, bo zależy Ci na odkryciu potencjału inwestycyjnego i emocjonalnego nieruchomości, przeczytaj dalszą część tego tekstu. W kilku akapitach omawiamy w jaki sposób spojrzeć na nieruchomość, by kupić nie tylko lokal, ale też miejsce z duszą, w którym można poczuć się naprawdę wyjątkowo.
Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządza się nieruchomościami, realizuje inwestycje budowlane i planuje przyszłość działek.
Jeżeli interesuje Cię biuro z magazynem w Warszawie, warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. Wyselekcjonuje on i przedstawi Ci powierzchnie najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom i oczekiwaniom.
Potrzeby dotyczące powierzchni magazynowych oraz zakres bieżącego magazynowania produktów i towarów wynika z rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Dobór odpowiedniego magazynu zależy od rodzaju surowców, części, produktów oferowanych przez przedsiębiorcę. Decydując się na magazyn na sprzedaż w Warszawie, należy wciąż pod uwagę zakres jego niezbędnych funkcjonalnościach, ilość posiadanych produktów lub towarów oraz częstotliwość obrotu.
Zanim wybierzesz odpowiednie biuro z magazynem w Warszawie, zdecyduj, czy zamierzasz przechowywać surowce, produkty, towary lub części za pośrednictwem podmiotu zawodowo trudniącego się składowaniem towarów (przedsiębiorcy składowego), czy też samodzielnie, we własnym zakresie. Od tego zależy, jakiego rodzaju hala lub magazyn będą odpowiednie. Dopiero w kolejnych krokach przejdź do wyboru lokalizacji, w jakiej ma się znaleźć magazyn na sprzedaż.
Jeśli zamierzasz przechowywać towar korzystając z usług przedsiębiorstwa składowego, konieczna będzie umowa składu. Przedsiębiorca zobowiązuje się w niej do przechowywania za wynagrodzeniem oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych. Przedsiębiorca składowy ma obowiązek wydać składającemu pokwitowanie zawierające informacje o rodzaju, ilości, oznaczeniu i sposobie pakowania rzeczy. Stronami umowy są: przedsiębiorca składowy oraz składający.
Można także zdecydować się na kupno magazynu i posiadać go na własność.
Po ustaleniu podstawowych funkcji magazynu, dużo łatwiej będzie określić preferowaną lokalizację, niezbędną powierzchnię i sposób zarządzania towarem W przypadku magazynów przeładunkowych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wydajność przeładunków. W tym przypadku bardzo istotna będzie lokalizacja, rodzaj ramp przeładunkowych oraz dostępność.
Jeśli magazyn na sprzedaż w Warszawie przeznaczony jest do magazynowania zapasów (materiałów, części zamiennych itd.), koniecznie trzeba zwrócić uwagę na powierzchnię i możliwość efektywnego zarządzania nią. Istotny jest również system składowania oraz możliwość swobodnego operowania wózkami widłowymi. Hale i magazyny przeznaczone do magazynowania powinny wyróżniać się także odpowiednimi systemami chłodzenia, jeśli planujesz przechowywać np. produkty spożywcze lub inne, wymagające odpowiednich temperatur. Zwróć uwagę na rok budowy magazynu. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym budynku, być może rynek pierwotny będzie odpowiednim wyborem.
Jeśli kupujesz magazyn dystrybucyjny, zwany inaczej dostawczym lub wysyłkowym, jego nadrzędną funkcją będzie wydawanie i przyjmowania towarów. Dużą rolę odgrywają wtedy kwestie operacyjne związane z oprogramowaniem, nadzorem.
Jeżeli interesują Cię magazyny na sprzedaż w Warszawie, wybór lokalizacji jest jedną z podstawowych decyzji strategicznych. Będzie on uzależniony od funkcji magazynu oraz rodzaju prowadzonej działalności. Weź pod uwagę rodzaj i gabaryty składowanych towarów, rynek zbytu, obroty firmy itp.
Wybór lokalizacji jest nadrzędną kwestią w przypadku magazynu dystrybucyjnego i przeładunkowego. Jeśli jednak zamierzasz przechowywać materiały i części, z których przedsiębiorstwo na bieżąco korzysta w ramach swojego cyklu produkcyjnego, to magazyn powinien znajdować się jak najbliżej zakładu produkcyjnego lub sklepu. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów transportu.
Na wybór konkretnej lokalizacji ma też wpływ rodzaj środków transportu , za których pośrednictwem będzie przemieszczany towar. Jeżeli przedsiębiorstwo zamierza korzystać z transportu samochodowego, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na istniejącą infrastrukturę drogową. Warto sprawdzić, czy w danej miejscowości jest planowany remont lub rozbudowa dróg. Prace te znacząco wpłyną na czas transportu. Dodatkowe objazdy spowodują wzrost kosztów transportu. Obecność niezbędnej infrastruktury (również tej w magazynie) należy sprawdzić decydując się na skorzystanie z transportu kolejowego.
Magazyny dostępne w sprzedaży często nie wpisują się w oczekiwania nabywców. Być może dany budynek magazynowo-biurowy ma zbyt małą powierzchnię lub jego cena jest zbyt wysoka. W takich wypadkach warto wziąć uwagę również magazyny mieszczące się poza granicą miasta. Warszawa jest miastem dobrze skomunikowanym, dlatego ciekawym pomysłem może być magazyn na sprzedaż poza jej obrębem. Hale i magazyny nie muszą mieścić się w samym centrum miasta - wystarczy, że będzie można wygodnie do nich dotrzeć.
W przypadku określania powierzchni użytkowej magazynu na sprzedaż, warto zwrócić uwagę na ilość miejsca na składowanie produktów, obecność ciągów komunikacyjnych itd. Rozwiązania stosowane w halach i magazynach muszą być dostosowane do przechowywanych w nich towarów oraz wykonywanych prac – będą różne dla centrum dystrybucyjnego i dla budynku biurowo-magazynowego. Znaczenie ma również powierzchnia działki, na której postawiony jest magazyn. Aby zwiększyć szanse znalezienia oferty dostosowanej to Twoich potrzeb, warto skorzystać z usług biura nieruchomości.
Podsumowując, dla lokalizacji magazynu lub hali istotny jest:
- łatwy dojazd (położenie niekoniecznie w centrum miasta)
- bliskość siedziby firmy (tylko, jeśli potrzebny jest z nią częsty kontakt i transport materiałów).
Przykładowe dzielnice, w których zlokalizowane są magazyny w Warszawie:
• Warszawa Białołęka,
• Warszawa Wawer,
• Warszawa Praga Południe,
• Warszawa Praga Północ
• Warszawa Targówek,
• Warszawa Wola,
• Warszawa Włochy,
• Warszawa Ursynów,
• Warszawa Rembertów,
• Warszawa Bielany,
• Warszawa Śródmieście,
• Warszawa Mokotów,
• Warszawa Wilanów.