Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. W procesie tym istotną rolę odgrywają koszty notarialne, które są nieodłącznym elementem zawierania transakcji na rynku nieruchomości. Opłaty, nazywane również taksą notarialną, są regulowane przepisami prawa i zależą od wartości nieruchomości oraz rodzaju rynku, na którym dokonujemy zakupu. W tym artykule omówimy szczegółowo, co składa się na koszty notarialne przy zakupie mieszkania, jakie dodatkowe opłaty należy uwzględnić oraz kto ponosi te wydatki.
Kiedy szukamy nieruchomości zwracamy uwagę przede wszystkim na jej metraż. Chociaż jest to kluczowy parametr, to tak naprawdę prawdziwa wartość nieruchomości kryje się też w wielu innych aspektach, które w połączeniu tworzą obraz idealnego miejsca do życia. Jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko czterech ścian, bo zależy Ci na odkryciu potencjału inwestycyjnego i emocjonalnego nieruchomości, przeczytaj dalszą część tego tekstu. W kilku akapitach omawiamy w jaki sposób spojrzeć na nieruchomość, by kupić nie tylko lokal, ale też miejsce z duszą, w którym można poczuć się naprawdę wyjątkowo.
Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządza się nieruchomościami, realizuje inwestycje budowlane i planuje przyszłość działek.
Dla przedsiębiorców planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej w obszarze handlu kluczową kwestią jest wynajem odpowiedniej powierzchni handlowej. Wybór tego typu przestrzeni nie może być przypadkowy. Wsparcie agenta nieruchomości może pomóc w wyborze oferty dostosowanej do Twoich potrzeb i oczekiwań.
W Kodeksie Cywilnym nie pojawia się ścisła definicja lokalu użytkowego. Ustawa o własności lokali, w połączeniu z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pozwala jednak na wypracowanie jego ogólnej definicji. Lokal użytkowy to zazwyczaj budynek lub część budynku, w którego skład wchodzi jedno lub kilka pomieszczeń. Jeśli lokale użytkowe stanowią część budynku, są zazwyczaj wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi. Przedmiotem wynajmu jest czasem również lokal zajmujący cały budynek.
Do lokalu użytkowego może przynależeć między innymi: piwnica, strych, komórka i/lub garaż.
Wybierając lokalizację dla lokalu handlowego, warto przemyśleć perspektywy danego miejsca. Otoczenie powinno być dopasowane do profilu działalności firmy (np. dla lokali usługowych i gastronomicznych dobrze sprawdzą się duże kompleksy mieszkalne lub biurowe). Warto również zwrócić uwagę na perspektywy danej lokalizacji (np. czy rozpoczyna się tam duża inwestycja mieszkaniowa).
Każda z lokalizacji będzie odpowiednia dla innego typu handlu. Przykładowo, dla sklepu z odzieżą dziecięcą, dobrym wyborem będzie wynajem powierzchni handlowej w Warszawie w obrębie nowo wybudowanego osiedla, gdzie mieszka wiele młodych rodzin z dziećmi. Z kolei w przypadku restauracji, wynajmowany lokal użytkowy sprawdzi się w dzielnicy biurowców, takiej jak np. Warszawa Mokotów.
Jakie jeszcze dzielnice warto wziąć pod uwagę, chcąc wynająć lokal użytkowy?
• wynajem Warszawa Śródmieście,
• wynajem Warszawa Praga Południe,
• wynajem Warszawa Mokotów,
• wynajem Warszawa Wola,
• wynajem Warszawa Praga Północ,
• wynajem Warszawa Ursynów,
• wynajem Warszawa Białołęka,
• wynajem Warszawa Wilanów,
• wynajem Warszawa Bemowo,
• wynajem Warszawa Żoliborz,
• wynajem Warszawa Stare Miasto, Nowy Świat,
• wynajem Warszawa Saska Kępa.
Istnieją biznesy, dla których bardziej odpowiedni będzie lokal użytkowy znajdujący się na obrzeżach miasta Warszawa - w cichej, zielonej okolicy. Może to być na przykład salon SPA. Wiele zależy od charakteru danej działalności oraz tego, jak firma chce być postrzegana.
Warto zastanowić się także nad tym, czy zależy Ci na lokalu wolnostojącym, czy też znajdującym się w bloku lub wieżowcu, na konkretnym piętrze lub parterze. Umiejscowienie powierzchni handlowej do wynajęcia jest priorytetową kwestią. Przeznaczony do wynajęcia lokal wolnostojący ma wiele zalet, wiąże się jednak często z wyższymi kosztami.
Alternatywą jest wynajem powierzchni handlowej np. w nowo powstałym apartamentowcu. Będzie to korzystne szczególnie dla działalności, których klientami są często przypadkowi przechodnie (np. tzw. sklepy „codzienne”). Lokalizacja przy głównej ulicy zapewnia idealną możliwość wyeksponowania oferty.
Dla działalności usługowej w biurze sprawdzi się lokal użytkowy na wyższych piętrach. Taki lokal biurowy to doskonała lokalizacja dla firm prawniczych, tłumaczeniowych, biur rachunkowych itp. Należy jednak zadbać o to łatwy dostęp dla klientów, wyraźne oznaczenia trasy oraz sprawnie działający domofon.
Decydując się na lokal do wynajęcia, należy określić niezbędną powierzchnię: czy dla Twojego biznesu odpowiedni będzie lokal użytkowy o powierzchni 50 m 2, 70 m 2, 80 m 2, 170 m 2, a może jeszcze więcej? Przemyśl, czy interesuje Cię rynek wtórny, czy wolisz lokal w stanie deweloperskim.
Odpowiedzenia powierzchnia handlowa w Warszawie, wybrana przy uwzględnieniu potrzeb klientów, będzie budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa.
W interesie przedsiębiorcy leży zapewnienie dobrego dojazdu do firmy wszystkim zainteresowanym.
Na wstępnie analiz niezbędnych do wynajęcia właściwej powierzchni handlowej, przeznaczonej np. na lokale handlowo-usługowe, należy przeanalizować budżet, który możesz przeznaczyć na wynajem lokalu, a następnie poszukać ofert, które spełniają wszelkie kryteria właściwe dla Twojego przedsiębiorstwa. W razie potrzeby możesz skorzystać z usług biura nieruchomości, co nie tylko skróci czas poszukiwań, ale także zminimalizuje ryzyko wybrania niewłaściwej powierzchni handlowej. Warto zaufać profesjonalistom, zamiast działać na własną rękę.
W przypadku przeznaczonych do wynajęcia lokali użytkowych do (lokal usługowy, lokal handlowy albo lokale handlowo usługowe) w Warszawie, zniechęcić może Cię koszt wynajmu. Warszawa jako stolica wciąż się rozwija, co często jest niestety powiązane z wysokimi kosztami wynajmu. W takim wypadku warto rozważyć lokal użytkowy do wynajęcia poza samą Warszawą, w jej okolicach, wciąż w województwie mazowieckim. Taki lokal handlowy do wynajęcia, lokal użytkowy czy lokal usługowy w okolicy stacji SKM lub przystanków autobusowych również będzie dobrą inwestycją. W przypadku takich nieruchomości warto sprawdzić, czy w okolicy powstają nowe nieruchomości, mieszkania, domy czy biura. Mogą one zwiększyć atrakcyjność lokalizacji.
Jeśli przedmiotem wynajmu jest lokal usługowy o powierzchni małej lub średniej, często ogłoszenie wystawia bezpośrednio prywatny właściciel. Dlatego na portalach branżowych można znaleźć sporo ogłoszeń typu: "do wynajęcia lokal usługowy o powierzchni 47 m2", "do wynajęcia biuro w doskonałej lokalizacji, w centrum Warszawy", "Warszawa Wola, przedmiotem wynajmu jest lokal handlowo-usługowy o powierzchni 52 m2, w stanie deweloperskim", "Warszawa - wynajmę lokal położony na parterze budynku. w stanie deweloperskim o pow 45 m2", "lokal użytkowy do wynajęcia, Warszawa Mokotów",
Często też pojawiają się oferty bezpośrednio od deweloperów, np.: "Warszawa Wola, lokale handlowo usługowe do wynajęcia, w nowej inwestycji, do indywidualnej aranżacji", "do wynajęcia lokal w nowej inwestycji".
Określając swoje parametry i używając przycisku "zapisz wyszukiwanie" możesz otrzymywać powiadomienia o nowych ofertach bezpośrednio na adres e mail.
Wsparcie doświadczonego agenta nieruchomości może pomóc w wyborze lokalu do wynajęcia skrojonego na potrzeby Twojego biznesu. Powiadomienia o nowych ofertach, dopasowanych do swoich potrzeb, otrzymujesz bezpośrednio od swojego agenta nieruchomości.
Decydując się na inwestycyjny zakup nieruchomości, większość nabywców wybiera nieruchomości mieszkaniowe. Jednak formą lokaty kapitału może być również zakupiony i przeznaczony do wynajęcia lokal biurowy, handlowy lub usługowy. Taka forma inwestycji może dawać najwyższą stopę zwrotu szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków lub Poznań.
Zanim wybierzesz przeznaczony na inwestycję lokal usługowy, ustal, jaki rodzaj działalności jest Twoim celem. Będzie od tego zależeć zarówno projekt samego lokalu, jak i jego lokalizacja. W przypadku lokali użytkowych, firma wynajmująca najczęściej decyduje się na urządzenie i zagospodarowanie przestrzeni we własnym zakresie, właściciel lokalu nie musi więc o to dbać na samym początku (inaczej niż przy inwestycjach w nieruchomości mieszkaniowe na wynajem).
Wybierając lokalizację, warto sprawdzić również zagęszczenie konkurencji dla biznesu, pod który planujemy wynająć zakupiony lokal. Im mniejsza, tym wyższa szansa na szybki i korzystny wynajem.
Od rodzaju i planowanego przeznaczenia lokalu mogą zależeć jego podstawowe rozwiązania techniczne. Wymogi dla nich określa prawo budowlane. przepisy przeciwpożarowe, przepisy BHP itd. Innego rodzaju regulację dotyczyć będą lokali, w których przechowywane są produkty spożywcze, inne np. tych, w których magazynowane są farmaceutyki.