Wśród zalet z pewnością wymienić należy funkcjonalność takiego mieszkania, możliwość „odseparowania” świata dorosłych od świata dzieci, gdyż bardzo często na górnym poziomie swoje królestwo otrzymują nastolatki (w pakiecie z odrobiną niezależności).
Nie trzeba jednak mieć dużej rodziny, by planować zakup dwóch poziomów. Wystarczy chęć posiadania większego mieszkania, namiastki domu jednorodzinnego w bloku (bez zbędnych napraw i obowiązków) oraz zdrowie do chodzenia po schodach. Na górze możemy urządzić strefę odpoczynku (sypialnię), na dole zaś strefę dzienną.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku mieszkań w prestiżowej lokalizacji cena może nie różnić się niczym od jednokondygnacyjnych lokali.
Plusy:
- metraż,
- możliwość stworzenia niebanalnej aranżacji, podziału mieszkania na strefy (dzienna/nocna; dla rodziców/dla dzieci),
- brak górnych sąsiadów (w przypadku mieszkań położonych na najwyższym piętrze), co przekłada się na ciszę i większy komfort mieszkańców,
- odpowiednik niewielkiego domu, jednak znacznie łatwiejszy w utrzymaniu (brak dodatkowych kosztów dotyczących napraw dachu czy też utrzymania ogrodu).
Minusy:
- wyższa cena za eksploatację (co wynika oczywiście z większego metrażu),
- codzienne, czasami wielokrotne pokonywanie schodów (choć niektórzy eksperci od spraw zdrowia twierdzą, że recepta na długowieczność to niskie temperatury i mierzenie się z wędrowaniem po domowych schodach),
- zbyt mały metraż w przypadku mieszkań z minionej epoki. Przy powierzchni oscylującej w granicach 80-90 metrów kwadratowych schody zabierają znaczną część lokalu, sprawiając, że mieszkanie staje się ciasne i mało funkcjonalne.