Zwiększenie ochrony kupujących mieszkania na rynku pierwotnym

Uchwalona w 2011 roku tak zwana Ustawa Deweloperska poprawiła sytuację osób decydujących się na zakup mieszkań na rynku pierwotnym. Jednak po kilku latach jej funkcjonowania UOKiK przygotował zmiany, które mają jeszcze bardziej wzmóc ochronę klientów w przypadku takich transakcji.

Pierwszą proponowaną zmianą jest likwidacja otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych (OMRP) bez zabezpieczeń, z których korzysta ok. 80% deweloperów. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że nie chronią one klientów w sposób wystarczający przed utratą wpłaconych środków np. w chwili kiedy deweloper zbankrutuje, nie rozpocznie czy też nie dokończy budowy. W proponowanych zmianach wpłaty klientów kierowane będą albo na zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy lub na OMRP z gwarancją ubezpieczeniową lub bankową. Wpłaty klientów będą zaś ściśle powiązane z postępem prac na budowie. Dodatkowo banki przed przekazaniem środków Inwestorowi będą zobligowane do dokładnego sprawdzenia czy deweloper posiada prawo do działki, ma prawomocne pozwolenie na budowę oraz czy nie toczy cię wobec niego postępowanie upadłościowe albo restrukturyzacyjne.  

Z punktu widzenia kupujących istotną zmianą będzie także obowiązek zakładania mieszkaniowych rachunków powierniczych dla każdego etapu inwestycji, który zostanie wyodrębniony. Obecnie takie rachunki obejmują całą inwestycję, nawet jeśli składa się ona z kilku etapów, przez co klientom w przypadku jakichkolwiek problemów ciężko jest dochodzić swoich roszczeń, w tym zwrotu wpłaconych środków. 

W proponowanych zmianach znalazły się także przepisy rozszerzające funkcjonowanie ustawy na gotowe lokale, kupowane już po zakończeniu inwestycji. W wyniku proponowanych zmian osoby nabywające mieszkanie już po zakończeniu bodowy otrzymają ochronę swoich środków, na wypadek np. bankructwa dewelopera, do czasu przeniesienia na nich prawa własności. Nowelizacja przewiduje również objęcie ustawą zakupu garaży, boksów czy udziałów w prawie własności np. ulicy osiedlowej. 

Zmiany mają także dotknąć opłaty rezerwacyjnej, która zgodnie z pomysłem UOKiK ma być traktowana tak jak kaucja, i w przypadku zawarcia umowy deweloperskiej będzie zaliczona w poczet ceny mieszkania, trafiając na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Jeśli jednak bank nie udzieli kredytu to klient otrzyma zwrot wpłaconej opłaty rezerwacyjnej. Gdy nie dojdzie do transakcji z winy dewelopera, będzie on zobowiązany oddać klientowi podwójną wysokość wpłaconej opłaty. 

Zasygnalizowane powyżej zmiany, to tylko niewielki wycinek tych, które znalazły się w nowelizacji ustawy przygotowanej przez UOKiK, a ich pełen zakres będziemy poznawać z całą pewnością na etapie procedowania. 

Pozostałe aktualności

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej