Zmiany w prawie budowlanym

Z całą pewnością zmiany jakie od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono w prawie budowlanym nie są spektakularne, ale mogą być dość istotne dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem własnego „m”.

 

Najbardziej medialna zmiana, to zakaz budowy mieszkań o powierzchni mniejszej niż 25 m². Głównym celem tej nowelizacji jest przeciwdziałanie budowaniu na terenach pod zabudowę mieszkaniową aparthoteli z mikroapartamentami. Czy te ograniczenia pomogą, czas pokaże.

Zmiany wprowadzone z początkiem roku 2018 dotyczą nie tylko minimalnego metrażu, ale określają np. umiejscowienie pralki w mieszkaniu. Do chwili obecnej przepisy nakazywały aby pralka znajdowała się w łazience. Od 1 stycznia 2018 roku o tym gdzie będzie ona zamontowana zadecyduje już sam właściciel. Z całą pewnością jest to korzystana zmiana z punktu widzenia osób posiadających mieszkania o małym metrażu łazienki, gdzie zawsze pojawiał się problem z jej umiejscowieniem.

Na jakie jeszcze zmiany od stycznia 2018 roku warto zwrócić uwagę. Przestanie obowiązywać zakaz umieszczania aneksu kuchennego w kawalerkach, jest jednak jedno ale Ustawa uchyla ten zakaz tylko w przypadku, gdy właściciel zainstaluje w kuchni kuchenkę elektryczną i odpowiednią wentylację. Jeśli jesteśmy właścicielem kawalerki i zamiast tradycyjnej kuchni, chcemy ulokować aneks kuchenny, to musimy postawić na kuchnię elektryczną a nie gazową. Należy także wspomnieć o tym, że w każdym mieszkaniu, prócz części mieszkalnej musi znaleźć się miejsce na kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, miskę ustępową (lub ustęp), miejsce na pralkę.

Pozostałe aktualności

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej