Zmiana zawarta w projekcie zakłada poszerzenie grona podatników, którzy będą mogli skorzystać z podatku zryczałtowanego. Zrobią to już nie tylko właściciele wynajmujący swoje nieruchomości prywatnie, ale również tacy, którzy zajmują się tym w ramach swojego biznesu.
Dotychczas podatek zryczałtowany w wysokości 8,5 proc. przychodów (i 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł) mogli zapłacić jedynie właściciele wynajmujący nieruchomości w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Przepisy były jednak dość niejasne w określaniu, co stanowi działalność gospodarczą, a co nie. W praktyce, zwłaszcza w przypadku osób wynajmujących większą ilość nieruchomości, organy podatkowe często uznawały najem za prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Oznaczało to opodatkowanie zgodnie ze stawkami podatku dochodowego 17% i 31%. Najczęściej była to opcja mniej korzystna dla podatnika, nawet po odliczeniu kosztów remontu czy amortyzacji.
Po nowelizacji, limit przychodów umożliwiających stosowanie uproszczonej formy podatku zryczałtowanego zwiększy się z 250 tys. euro do 2 mln euro.
Znacznie również poszerzona lista rodzajów działalności gospodarczych umożliwiających stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wśród znajdą się m.in. usługi związane z najmem.
Dowiedz się więcej: Dziennik Gazeta Prawna