Zmiany w opodatkowaniu wynajmu nieruchomości

28 września rząd przyjął i skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o PIT, CIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jedna ze zmian obejmuje rodzaj opodatkowania stosowanego do przychodów z najmu nieruchomości.

Zmiana zawarta w projekcie zakłada poszerzenie grona podatników, którzy będą mogli skorzystać z podatku zryczałtowanego. Zrobią to już nie tylko właściciele wynajmujący swoje nieruchomości prywatnie, ale również tacy, którzy zajmują się tym w ramach swojego biznesu. 

Dotychczas podatek zryczałtowany w wysokości 8,5 proc. przychodów (i 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł) mogli zapłacić jedynie właściciele wynajmujący nieruchomości w ramach zarządu majątkiem prywatnym. 

Przepisy były jednak dość niejasne w określaniu, co stanowi działalność gospodarczą, a co nie. W praktyce, zwłaszcza w przypadku osób wynajmujących większą ilość nieruchomości, organy podatkowe często uznawały najem za prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Oznaczało to opodatkowanie zgodnie ze stawkami podatku dochodowego 17% i 31%. Najczęściej była to opcja mniej korzystna dla podatnika, nawet po odliczeniu kosztów remontu czy amortyzacji. 

Po nowelizacji, limit przychodów umożliwiających stosowanie uproszczonej formy podatku zryczałtowanego zwiększy się z  250 tys. euro do 2 mln euro.

Znacznie również poszerzona lista rodzajów działalności gospodarczych umożliwiających stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wśród znajdą się m.in. usługi związane z najmem.

Dowiedz się więcej: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostałe aktualności

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej