Zasady udanego zdjęcia nieruchomości

Zdjęcia nieruchomości odgrywają kluczową rolę w procesie sprzedaży lub wynajmu domów, mieszkań oraz innych nieruchomości. Poprzez wysokiej jakości fotografie można w pełni ukazać atuty i unikalne cechy danej nieruchomości.

Jeśli decydujesz się na samodzielne wykonanie zdjęć do oferty, zadbaj o kilka szczegółów:

  1. Pilnuj pionów. Fotografuj tak, aby krawędzie pionowe ścian nie ulegały zniekształceniu. W przypadku standardowych pomieszczeń najlepszą do tego wysokością jest 1 metr – na takim poziomie powinien znajdować się obiektyw aparatu, tak aby zdjęcie wyglądało naturalnie.
  2. Utrzymuj stałą wysokość obiektywu. Staraj się robić  wszystkie zdjęcia z tej samej wysokości. Sporym ułatwieniem będzie statyw – jeśli go nie posiadasz,  zapamiętaj, na jakiej wysokości Twojego ciała znajduje się  obiektyw.
  3. Przemyśl kompozycję.Unikaj fotografowania pomieszczeń centralnie. Dużo lepszy efekt uzyskasz robiąc zdjęcia po przekątnej.
  4. Fotografuj w poziomie.Większość portali internetowych jest przystosowana do prezentacji zdjęć poziomych. Zdjęcia pionowe zostaną przycięte, co zepsuje zamierzony efekt.
  5. Dobierz oświetlenie. Zdjęcia pomieszczeń najlepiej prezentują się w pełnym oświetleniu. Nawet jeśli fotografujesz za dnia, włącz wszystkie punkty, które mogą doświetlić Twój dom lub mieszkanie.
  6. Unikaj zbędnego artyzmu. Przesadne zbliżenia lub nietypowe kompozycje rzadko kiedy dają pożądany efekt – często najlepsze rozwiązania, to te najprostsze.

Szczegółowa prezentacja domu lub mieszkania może odbyć się również online. Dzięki zastosowaniu technologii wirtualnego spaceru, potencjalny nabywca zwiedza lokal bez konieczności wychodzenia z własnego domu, a do kolejnego etapu sprzedaży przystępują wyłącznie osoby najmocniej zainteresowane, już po dokładnej weryfikacji, czy nieruchomość spełnia ich oczekiwania. Opcja ta upraszcza również przygotowanie wnętrz do prezentacji (wystarczy jednokrotnie przed nagraniem, a nie przed każdą wizytą) oraz umożliwia „oprowadzanie” o każdej dogodnej porze, bez ingerencji w życie obecnych właścicieli lub lokatorów.  To ogromna oszczędność czasu oraz ułatwienie logistyczne w sytuacji, gdy nieruchomość jest aktualnie zamieszkana.

W jaki sposób zorganizować spacer 3D? W przypadku współpracy z MAXON Nieruchomości na zasadzie wyłączności, możemy zorganizować za Ciebie całość procesu (od nagrania po promocję linku).

Pozostałe aktualności

Jak zmiany w planowaniu przestrzennym wpłyną na rynek nieruchomości? Przewodnik po nowych przepisach

Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządza się nieruchomościami, realizuje inwestycje budowlane i planuje przyszłość działek.

Czytaj więcej

Umowa najmu lokalu użytkowego – jakie dokumenty przygotować?

Wynajem lokalu użytkowego jest istotnym krokiem dla przedsiębiorców rozpoczynających lub rozwijających działalność gospodarczą. Aby proces ten przebiegł bezproblemowo, warto zrozumieć, jakie dokumenty są niezbędne przy zawieraniu umowy najmu lokalu użytkowego. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji pozwoli uniknąć nieporozumień oraz ewentualnych trudności w przyszłości.

Czytaj więcej

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej