Warszawskie rekordy

22 metry! Taką długością może pochwalić się najkrótsza ulica w Warszawie. Swoją nazwę zawdzięcza nazwisku warszawskich mieszczan, którzy byli w posiadaniu okolicznych gruntów.

Zlokalizowana na Nowym Mieście, odchodzi w kierunku wschodnim od ulicy Przyrynek. Ma 2,7 m szerokości. Samborska powstała w XVIII wieku (w 1770 roku). Przez wiele lat była trudna do dostrzeżenia ze względu na zamknięcie bramą. Dopiero w 2010 roku doczekała się remontu i otwarcia dla spacerowiczów. Historia z odnowieniem i udostępnieniem ulicy jest niewątpliwie ciekawa. Wojciech Bartelski, ówczesny burmistrz Śródmieścia, wiedział o istnieniu uliczki na planach, ale dopiero podczas spaceru w tamtej okolicy zorientował się, że to właśnie to miejsce (pozbawione tabliczki z nazwą, zaniedbane i odizolowane bramą). Wpadł na pomysł rewitalizacji ulicy. Przygotowano dwudniową grę miejską, podczas której zbierano pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni.

Ponowne otwarcie
Przybyło na nie tylu gości, że uliczka ledwo ich pomieściła. Zastali nową nawierzchnię i umieszczone między płytkami chodnikowymi podświetlenie, pełniące namiastkę latarni.

Rekord nie tylko warszawski
Jak się okazuje, Samborska króluje nie tylko wśród najkrótszych uliczek Warszawy, ale i całej Polski, pokonując m.in. ulicę Leopolda Infelda w Sosnowcu-Zagórzu, która przegrywa z Samborską w konkursie długości trzema metrami!

Ciekawostka
Ponoć skomponowanie Walca Minutowego Des-dur przez Fryderyka Chopina zawdzięczamy jego krótkiemu spacerowi po ul. Samborskiej. To tam miał wpaść na pomysł tego słynnego 2-minutowego utworu…

Pozostałe aktualności

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej