Tam trzeba być

„Podjeżdżają autokary, wysiadają z niego wycieczki z Izraela i ochrona. Jak młodzież, to tylko chronią ich na ziemi, jak ważne osobistości – ochrona obstawia też dachy. Nie ma co się dziwić. Mają prawo się bać po takich kartach historii“– tak swój widok z okna opisuje mi pani Małgorzata, mieszkanka Złotej 63, budynku usytuowanego naprzeciwko jednego z nielicznych zachowanych fragmentów muru warszawskiego getta, przy Złotej 62.

Śladem pamięci po największym spośród ponad 400 gett, które istniały w Polsce, pozostają niewątpliwie fragmenty jego murów. Dziewięć lat temu odsłonięto w Warszawie 21 pomników, które upamiętniły przebieg muru (tablice oraz umieszczone w chodniku płyty z napisem MUR GETTA/GHETTO WALL 1940-1943). Dwa lata później do tych pomników dołączyła też tablica zawieszona na terenie XII Liceum Ogólnokształcącego im H. Sienkiewicza.

Zachowane fragmenty muru przypominają podział na dwa światy; przypominają historię, która nigdy nie powinna się wydarzyć, a jednak miała miejsce, a my mamy obowiązek o niej pamiętać.

W podwórzu kamienicy przy Złotej 62 znajdziemy miejsce wpisane w 1989 r. do rejestru zabytków – wysoką na 6 metrów ścianę przedwojennego budynku szkoły, którą wykorzystano jako fragment muru getta. Na ścianie zapoznać się możemy z planem przedstawiającym maksymalny obszar getta w momencie jego zamknięcia (16 listopada 1940 r.).

Warto wspomnieć, że w ścianie brakuje trzech cegieł – trafiły do Jad Waszem w Jerozolimie oraz do muzeów w Houston i Melbourne.

Gdzie się udać?
Na stronie Forum Żydów Polskich znajdą Państwo propozycje wycieczek z mapkami i wszelkimi niezbędnymi opisami miejsc, w których zdecydowanie warto się znaleźć. Trzy najsłynniejsze fragmenty muru warszawskiego getta zobaczyć można w podwórzach kamienic przy Siennej 55, Złotej 62 uraz na ulicy Waliców 11. My zrobiliśmy dla Państwa zdjęcia w podwórzu Złotej 62. Spacer śladami tej historii trzeba rozłożyć na kilka „podejść“ do tematu, ponieważ miejsc pamięci jest bardzo wiele. Polecamy lekturę na stronie: http://fzp.net.pl/sites/default/files/pliki/Spacer%20I%20-%20Male%20getto%20-%20czesc%20poludniowa_0.pdf

Pozostałe aktualności

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej