Światowe standardy współpracy z biurem nieruchomości

W zachodnich krajach Unii Europejskiej, jak również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie standardem jest współpraca właściciela nieruchomości tylko z jednym biurem nieruchomości. Dlaczego? Powodów jest wiele, a do najważniejszych z nich należy fakt, że właściciel nie czuje się specjalistą w tym zakresie oraz, że nie musi zajmować się całym procesem sprzedaży lub wynajmu, począwszy od odbierania telefonów, rozmów z klientami, prezentacjami, a skończywszy na negocjacjach. Zlecenie wykonania kompleksowej usługi wyspecjalizowanej firmie zdejmuje z niego te wszystkie obowiązki, nie angażuje prywatnego czasu i przede wszystkim znacznie eliminuje powstawanie niezręcznych sytuacji.

Współpraca z jednym biurem nieruchomości jest dla właściciela najkorzystniejsza, gdyż współpracuje on wyłącznie z jednym agentem. Tylko jeden agent odpowiada za promowanie nieruchomości w Internecie i poza nim, tylko jeden agent udziela informacji potencjalnym nabywcom i prezentuje nieruchomość, tylko jeden agent kontaktuje się z właścicielem. Te wszystkie czynniki powodują, że cały proces sprzedaży lub wynajmu nieruchomości przebiega profesjonalnie. Co więcej, nagłe i nieoczekiwane sytuacje pozwalają na błyskawiczne ustalenie strategii z właścicielem oraz na niezwłoczne działania (przy jednoczesnej współpracy w wieloma biurami nieruchomości takie działania nie są możliwe).

Właściciel nieruchomości, który zdecydował się współpracować z biurem nieruchomości na zasadzie „wyłączności” otrzymuje status VIP. Jego nieruchomość traktowana jest priorytetowo i oprócz tego, że ma przydzielonego „osobistego agenta”, na rzecz sprzedaży lub wynajmu jego nieruchomości działają wszyscy agenci biura, a także wielu z innych biur nieruchomości.

Statystycznie nieruchomości właścicieli, którzy współpracują tylko z jednym biurem nieruchomości, sprzedają się lub wynajmują znacznie szybciej niż te, które występują w wielu biurach nieruchomości. Nie dziś bowiem stwierdzono, że nadmiar informacji powoduje chaos. Tak dzieje się także w przypadku powielania tej samej oferty w Internecie (różnej jakości zdjęcia, opisy i przede wszystkim różnica w cenie ofertowej). Biura nieruchomości chcąc zainteresować potencjalnego klienta własną ofertą, stosują różne wybiegi, które niestety obniżają jej atrakcyjność i wielu przypadkach też wiarygodność. Z tego informacyjnego chaosu powstaje tylko negatywny obraz oferty.

Można tego uniknąć tylko w jeden sposób – współpracując z jednym biurem nieruchomości.

Maxon Nieruchomości wpisuje się w nurt światowych standardów i dąży do jak największego zadowolenia swoich Klientów, podejmując próby przedstawiania faktów przemawiających za współpracą „na wyłączność”. Coraz większa liczba właścicieli współpracujących z Maxon Nieruchomości przyjmuje standardy współpracy przyjęte już dawno w krajach, gdzie rynek nieruchomości cechuje się wysoką kulturą i profesjonalizmem.

Zmiana na polskim rynku nieruchomości zachodzi powoli, ale pozytywne jest to, że właściciele nieruchomości coraz chętniej współpracują z jednym biurem nieruchomości, wychodząc ze słusznego założenia, że ludzie, którzy na wszystkim się znają po prostu nie występują – to po pierwsze, a po drugie – warto mieć „osobistego agenta”, który zajmie się wszystkim od A do Z.

                                                                                                        Dariusz Ziemkowski

                                                                                                        Ekspert ds. nieruchomości mieszkaniowych

Pozostałe aktualności

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej