Sprzedajesz mieszkanie? Sprawdź jakich dokumentów potrzebujesz.

Sprzedaż nieruchomości wymaga od nas dużego zaangażowania i zebrania sporej ilości dokumentów, niezbędnych do dokonania transakcji.

Po odebraniu dokumentów z urzędów należy je dokładnie sprawdzić, by mieć pewność że są prawidłowo wystawione i nie ma literówek ani błędów, które mogą opóźnić proces sprzedaży. Jeśli korzystamy z usług biura obrotu nieruchomościami, pośrednik nie tylko zweryfikuje listę niezbędnych zaświadczeń ale również załatwi większość formalności za nas, jeśli mamy takie życzenie.

Odpis z księgi wieczystej

Jeżeli lokal posiada księgę wieczystą (w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest to obligatoryjne) należy dokonać jej odpisu. W KW znajdują się podstawowe informacje o stanie prawnym nieruchomości a także dane na temat lokalizacji, zbywającego lokal, oraz informacje o rodzaju nieruchomości. Po odpis w wersji papierowej  należy się zgłosić do Sądu Rejonowego właściwego do lokalizacji mieszkania.  Jeśli dla danej nieruchomości prowadzona jest e-KW, można ją uzyskać w każdym sądzie, który prowadzi księgi wieczyste w systemie informatycznym. Wniosek na specjalnym formularzu można pobrać ze strony sądu lub ministerstwa sprawiedliwości. Oplata za odpis wynosi ok 30 zł.

Tytuł prawny nabycia nieruchomości

Jest to dokument potwierdzający,  w jaki sposób sprzedający wszedł w posiadanie tej nieruchomości. Jeśli jest to nieruchomości która kupiliśmy w stanie deweloperskim, potrzebny będzie akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu, w przypadku nieruchomości która nabyliśmy na rynku wtórnym, musimy mieć akt notarialny umowy sprzedaży. W przypadku kiedy nieruchomość otrzymaliśmy jako darowiznę, musimy przygotować akt notarialny umowy darowizny oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego poświadczające zapłatę podatku od spadku i darowizn. Nieruchomość mogła też trafić do rąk sprzedającego w postępowaniu spadkowym. Wtedy konieczne będzie okazanie dokumentu poświadczającego o dziedziczeniu nieruchomości.

Aktualne zaświadczenie ze spółdzielni

Jest to zaświadczenie potwierdzające że sprzedający jest członkiem spółdzielni oraz przysługuje mu prawo do lokalu.

Zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych
Wydawane jest przez spółdzielnię mieszkaniową (lub wspólnotę w przypadku własnościowego prawa do lokalu).

Niezbędne będzie również zaświadczenie o wymeldowaniu mieszkańców.

Kupujący może również zażądać od nas dokumentu potwierdzającego brak zaległości w opłatach podatku od nieruchomości  i z tytułu wieczystego użytkowania gruntu.

Podczas sprzedaży nieruchomości obecność notariusza jest niezbędna, gdyż jedynie on może sporządzić akt notarialny. Dlatego nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą dowodu osobistego który potwierdzi naszą tożsamość.  

 



Pozostałe aktualności

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej