RPP obniża stopy procentowe do rekordowego poziomu

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. Tym samym stopa referencyjna spadła do rekordowego poziomu 0,1 % w skali rocznej. Część ekonomistów jest zaskoczona tą decyzją.

 

Zgodnie z komunikatem prasowym na stronie NBP:  „W celu ograniczenia negatywnych skutków pandemii podjęto działania fiskalne mające na celu zmniejszenie skali spadku dochodów gospodarstw domowych i firm, a także stymulację koniunktury gospodarczej. Towarzyszy temu luzowanie polityki pieniężnej, w tym poprzez obniżenie stóp procentowych oraz skup aktywów.”

Obniżka stóp procentowych wpłynie w sposób pośredni na obniżkę rat kredytów, w tym mieszkaniowych. Zmiany będą widoczne przede wszystkim w kredytach już zaciągniętych, mogą jednak pojawić się z opóźnieniem. 

Jeśli umowa kredytowa jest oparta na wskaźniku WIBOR 3M, oprocentowanie aktualizowane jest co 3 miesiące (na podstawie stawki WIBOR z końca poprzedniego miesiąca) i obowiązuje aż do kolejnej aktualizacji. Przykładowo, jeśli ostatnia zmiana stopy referencyjnej danego kredytu nastąpiła pod koniec marca, niższa rata może zostać naliczona dopiero od lipca. 

W przypadku umowy kredytowej opartej na wskaźniku WIBOR 6M, na aktualizację oprocentowania trzeba czekać aż pół roku od ostatniej zmiany. 

 

Pozostałe aktualności

Jakie mieszkanie dla dużej rodziny?

Wybór odpowiedniego mieszkania dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba członków rodziny, metraż, lokalizacja oraz możliwości finansowe to tylko niektóre z aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Dla rodzin wielodzietnych dostępne są także programy wsparcia, które mogą znacząco ułatwić proces zakupu nieruchomości. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z wyborem mieszkania dla dużej rodziny oraz dostępne formy wsparcia.

Czytaj więcej

Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne?

Wybór odpowiedniego mieszkania to decyzja, która często wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jednym z kluczowych zagadnień, które mogą wpłynąć na tę decyzję, jest bezpieczeństwo lokalu. W szczególności wiele osób zastanawia się, czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się zarówno wadom, jak i zaletom mieszkania na parterze, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Czytaj więcej

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej