Podatek od nieruchomości - kluczowe znaczenie ewidencji gruntów i budynków

Przy wyliczeniu podatku od nieruchomości organ podatkowy kieruje się informacją zawartą w ewidencji gruntów i budynków.

Podstawę opodatkowania budynków  podatkiem od nieruchomości  stanowi ich powierzchnia użytkowa. Z kolei rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku w zależności od funkcji, którą pełni budynek (np. czy jest to budynek mieszkalny lub związany z prowadzeniem działalności gospodarczej). Różnice w stawkach są znaczące, bowiem według stanu prawnego na dzień 02.02.2018 r. roczne stawki maksymalne nie mogą przekroczyć dla budynków mieszkalnych - 0,51 zł/ 1 m2 powierzchni użytkowej, a dla powierzchni budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 17,31 zł/ 1 m2 powierzchni użytkowej (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r., t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1785 z późn. zm.).

Organ podatkowy związany jest w zakresie orzekania danymi z ewidencji gruntów i budynków, przyjmując za podstawę klasyfikacje nieruchomości w niej wskazaną. Dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią dokument urzędowy w rozumieniu art. 194 § 1 Ordynacji podatkowej z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 z pózn. zm.).

Powyższe stanowisko, iż organy podatkowe są one związane zapisami w ewidencjach, jest zgodnie z aktualną linią orzeczniczą (zob. wyrok NSA z 24 stycznia 2018 r., sygn. akt II FSK 3097/17; wyrok NSA z 25 października 2017 r., sygn. akt II FSK 1475/17; wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2015 r., sygn. akt. II FSK 3108/12). Informacje dotyczące funkcji budynku (lokalu) mają dla organu podatkowego charakter wiążący i nie mogą być przez nie samodzielnie korygowane w ramach postępowania podatkowego, bez zmiany tych wpisów w ewidencji gruntów.

Podsumowując, jeżeli podatnik uważa, że powinien klasyfikacja budynku jest inna, a co za tym idzie powinien płacić niższy podatek od nieruchomości ze względu na faktyczne inne przeznaczenie nieruchomości, musi dążyć do zmiany zapisów w ewidencji gruntów i budynków.

Pozostałe aktualności

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej