Ole OLEANDRÓW

Magiczna, urokliwa, pozornie uśpiona w zimie i tętniąca życiem w ciepłe letnie wieczory. Opisać ją można na wiele sposobów, my wybieramy do tego słowo niebanalna. Długa na 140 metrów Oleandrów łączy Polną z Marszałkowską. Kusi ciekawymi miejscówkami, przyciągającymi niczym magnes wielu warszawiaków…

Mały Kraków czy Paryż?

Z informacji zamieszczonych na stronie dzielnicy Śródmieście wynika, że nazwa ulicy pochodzi ponoć od słowa Oleandry, którym mieszkańcy Krakowa określali zarośla położone nad Wisłą i Rudawą. Oleandrów to swoiste „zarośla“ ścisłego Centrum, alternatywa dla placu Zbawiciela, tak uwielbianego przez hipsterską Warszawę. Przypomina niewielką francuską uliczkę, na której pozostałości tradycji przeplatają się z modną nowoczesnością.

Sprzyjający klimat

Otwierając w 2015 roku lokal na Oleandrów, baliśmy się, że w ciepłe letnie wieczory wszyscy klienci wybiorą obleganą od kilku sezonów Wisłę, a jednak klimat ulicy sprawił, że nas nie opuścili – mówi z uśmiechem Izabela Roo, współwłaścicielka koktajlbaru Bardziej.
Wiosna, lato, jesień – w oleandrowych ogródkach, wygospodarowanych sprytnie na małej przestrzeni, po godzinie 20 trudno o wolne miejsca…

Zimowy sen

Cóż porabiać na Oleandrów zimą? To samo co w ciepłe wieczory, ale nie w ogródkach, zaś w przytulnych, kameralnych wnętrzach kawiarenek czy barów…

Rzemieślnicza przeszłość, jaką może pochwalić się ulica, pozostawiła po sobie niewielkie lokale, które aż prosiły się o nietuzinkowy wystrój i klimat. Chętnych pomysłodawców nie brakowało. Oleandrów daje możliwość wypicia przepysznej kawy, zjedzenia pączka nad pączkami, wzięcia na wynos najlepszych frytek w mieście, a wieczorem wypicia małego piwa lub oryginalnego drinka, wyczarowanego w steampunkowym barze.

Promocja dobrego nastroju

W październiku 2015 r. ulica świętowała. Zarówno na dużych, jak i tych mniejszych czekał szereg artystycznych atrakcji; jak na Oleandrów przystało – niebanalnych. Dzieci tworzyły rzeźby z warzyw, a dorośli raczyli się dobrą muzyką rozbrzmiewającą ze sceny ustawionej tuż przy Marszałkowskiej i zwiedzali wnętrza kameralnych kawiarenek oraz barów.

Zagłębie knajpek, concept store z perfumami, Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki i ludzie, których łączy dobry nastrój – oto warszawska uliczka Oleandrów.

Pozostałe aktualności

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej