Koniec Programu MDM

Już 4 stycznia 2018 roku Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił, że pula środków przewidziana w Programie MDM na rok 2018 została wyczerpana. Tym samym program przestał funkcjonować. Czy sytuacja ta wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Choć mówiło się, że program ten napędzał sprzedaż mieszkań, to wbrew pozorom większość deweloperów jest spokojna i nie wyraża zaniepokojenia jego końcem. Eksperci wskazują wręcz, że dużo ważniejszymi czynnikami  wpływającymi na koniunkturę na rynku mieszkaniowym stały się niskie stopy procentowe, spadek bezrobocia, a także wzrost wynagrodzeń.

Należy pamiętać, że kryteria jakie decydowały o przyznaniu środków w Programie MDM były mocno wyśrubowane, tym samym dotyczył on tylko określonych mieszkań, zlokalizowanych bardzo często na obrzeżach miast. W chwili obecnej na pierwszym miejscu klienci postawią więc lokalizację i powierzchnię, a także będą dokładnie sprawdzać oferty promocyjne przygotowywane przez poszczególnych deweloperów.

Można więc stwierdzić, że koniec Programu MDM nie wpłynie znacząco na rynek mieszkaniowy. Data jego zakończenia była znana już od dawna, deweloperzy więc z wyprzedzeniem dostosowali strukturę swoich inwestycji do nowej sytuacji.

Pozostałe aktualności

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej