Jak sprzedać nieruchomość przebywając za granicą?

Od wielu lat, Polacy masowo wyjeżdżają za granicę pozostawiając swoje nieruchomości pod opieką rodziny bądź znajomych. Czasami decydują się na dłuższy pobyt lub osiedlenie w innym kraju, i wówczas pojawia się pomysł sprzedaży mieszkania lub domu w Polsce. Z relacji osób, które tak postąpiły wynika, że był to dla nich nie lada problem. Tymczasem sprawa nie jest tak skomplikowana na jaką wygląda.

 

 

Jak wygląda procedura zawarcia formalnej współpracy

 

Osoby, które podejmą decyzję o sprzedaży mieszkania lub domu, a przebywają poza granicami Polski, w zasadzie powinny wykonać jeden telefon – do wybranego biura nieruchomości. W trakcie rozmowy agent wyjaśni i omówi warunki współpracy i dalszy tok postępowania. Z reguły wygląda to następująco:

 

  • agent wysyła za pośrednictwem poczty elektronicznej umowę pośrednictwa oraz niezbędne informacje, które mają na celu sformalizowanie współpracy,
  • osoba przebywająca za granicą drukuje umowę w dwóch egzemplarzach, wypełnia ją i odsyła podpisany skan. Dodatkowo dwa wypełnione i podpisane egzemplarze wysyła kurierem na adres biura nieruchomości (na koszt biura),
  • skan umowy nie uprawnia do podjęcia działań przez agencję nieruchomości, ale pozwala na robocze przygotowanie oferty,
  • po otrzymaniu oryginałów umowy pośrednictwa przez agencję, umowa zostaje podpisana przez uprawnioną osobę i jeden egzemplarz zostaje odesłany na koszt biura do Właściciela,
  • jeżeli kluczami do mieszkania dysponuje ktoś w Polsce, zostają one przekazane za pokwitowaniem agentowi prowadzącemu ofertę, a jeżeli nie, zostają one przekazane kurierem, podobnie jak w przypadku umowy pośrednictwa.
 

 

Co dalej?

 

Kolejne kroki agenta wymagają przygotowania oficjalnej oferty sprzedaży, w tym zlecenie wykonania profesjonalnych zdjęć, zamieszczenie oferty na kilkunastu portalach branżowych, poszukiwanie kupującego wśród osób zgłaszających się do biura i prowadzenie prezentacji.

Jeżeli Sprzedający upoważni agenta, może on także prowadzić w imieniu Sprzedającego negocjacje z Kupującym.

 

Sprzedajemy!

 

Gdy już agent znajdzie Kupującego i zostanie ustalona cena sprzedaży, należy wyznaczyć datę podpisania umowy sprzedaży u Notariusza. W większości przypadków Właściciele przyjeżdżają na podpisanie aktu notarialnego, jednakże w wyjątkowych sytuacjach dzieje się inaczej. Zdarzają się sytuacje, że Właściciel jeszcze przed sprzedażą nieruchomości przebywa kilka dni w Polsce i upoważnia notarialnie agenta do sprzedaży jego nieruchomości. W ten sposób chce zabezpieczyć się przed sytuacją, gdyby z jakiś nieprzewidzianych powodów nie mógł przyjechać do Polski na podpisanie umowy.

 

Sprzedane!

 

Niezależnie od tego, czy umowę sprzedaży w Kancelarii Notarialnej będzie podpisywał osobiście Właściciel czy upoważniony przez niego agent, pozostaje jeszcze jedna czynność do wykonania, a mianowicie wydanie nieruchomości nowemu Właścicielowi i sporządzenie protokołów zdawczo-odbiorczych. Dzieje się to po otrzymaniu zapłaty przez Sprzedającego i w ściśle określonym terminie wskazanym w umowie sprzedaży. W tym przypadku Sprzedający także może upoważnić agenta do wydania nieruchomości nowemu Właścicielowi.

 

Sprzedaż nieruchomości przez osoby przebywające poza granicami kraju nie musi być kłopotliwe. Wystarczy zlecić przeprowadzenie całego procesu sprzedaży agencji nieruchomości i cieszyć się po pewnym czasie ze skutecznie przeprowadzonej transakcji.

 

Pozostałe aktualności

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej