Jak przygotować mieszkanie do zdjęć i spaceru 3D?

Sprzedaż nieruchomości to proces oparty na obrazie. Nawet najlepszy opis nieruchomości nie zadziała, jeżeli przytłumią go wady nieprzemyślanych fotografii. Warto zadbać tu o najmniejszy szczegół i prawidłowo przygotować wnętrze Twojego domu lub mieszkania. Oto kilka podstawowych rad:

Przede wszystkim porządek
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej lub nagrania 3D zadbać o porządek w mieszkaniu. Jest to szczególne ważne w przypadku wirtualnych spacerów – kamera dojrzy tam każdy szczegół, również niepotrzebne przedmioty schowane za meble 😉 Wypoleruj wszystkie błyszczące powierzchnie (lustra, blaty, armatura, posadzka, podłogi), umyj okna. 

Im mniej, tym lepiej
Schowaj wszystkie zbędne rzeczy – im mniej na półkach, tym wizualnie więcej światła i przestrzeni. Jeśli musisz zostawić jakieś podniszczone elementy, przykryj je, o ile to możliwe. Prostota rządzi: najlepiej sprawdzą się subtelne niewielkich ilościach. Posprzątaj buty z podłogi, sweter z oparcia krzesła, rozrzucone gazety i piloty od sprzętów RTV. 

Bez osobistych akcentów
Im bardziej neutralny będzie wystrój, tym łatwiej potencjalny nabywca zobaczy w nim przestrzeń dla siebie. Unikaj kontrowersji i zapomnij na chwilę o własnych upodobaniach. Schowaj zdjęcia pamiątkowe, zabawki dzieci, legowisko czy miskę dla psa. 

Przedpokój 
Schowaj wszystkie buty, kurtki i okrycia wierzchnie. Zadbaj o czystość podłogi lub przykryj ją dywanikiem.

Kuchnia
Mało który element kuchennego wyposażenia wygląda dobrze na zdjęciach – postaraj się zostawić na kuchennym blacie jak najmniej rzeczy. Dobrym pomysłem będzie za to posadzenie ziół w odpowiednio dobranych doniczkach. Duża miska świeżych owoców (pomarańczy, jabłek, winogron) również przyciągnie wzrok.

Jadalnia
Stół świetnie prezentuje się zastawiony – przyda się tu wazon ze świeżymi kwiatami, filiżanki lub elegancka zastawa. Wszelkie bieżniki i podkładki również będą mile widziane, o ile oczywiście są dobrej jakości i nie spowodują wrażenia przeładowania kompozycji. Zwróć uwagę na poduszki na krzesłach – te podniszczone zdejmij na czas zdjęć i prezentacji mieszkania.

Sypialnia
Jeśli pościel nie jest przykryta narzutą, powinna zostać wyprasowana i pasować stylem do reszty mieszkania. Posprzątaj porozrzucane ubrania, suszarkę do ubrań lub deskę to prasowania. Jeśli szafa wnękowa posiada drzwi z szybami lub lustrem, koniecznie przetrzyj je i wypoleruj.

ŁazienkaSchowaj wszystkie butelki i pojemniki z kosmetykami. Wypoleruj armaturę i szyby od kabin prysznicowych – będą świetnie przyciągać wzrok. Ręczniki (najlepiej jednokolorowe, w wyrazistych kolorach) dobrze wyglądają złożone w ładną kostkę (lub zwinięte w rulon) i ułożone np. na pralce. 

Balkon/taras/loggia
Nawet jeśli na co dzień z nich nie korzystasz, posprzątaj i tam. Dla wieku kupujących lub wynajmujących mieszkanie ten element mieszkania jest szczególnie ważny przy podejmowaniu decyzji. 

Wartościowe przedmioty, dokumenty, dane
Upewnij się, że oko kamery lub aparat obiektywu nie uchwyci czegoś, czym nie chcesz dzielić się publicznie


Światło
Przed rozpoczęciem nagrywania spaceru 3D wyeksponuj zalety swojej nieruchomości: 

  • włącz oświetlenie sufitowe i lampy
  • odsłoń żaluzje i rolety
  • otwórz drzwi do wszystkich pomieszczeń

Sprawdź odpowiednio wcześnie, czy wszystkie żarówki działają i wymień je w razie konieczności. 

Podczas sesji
Postaraj się dostosować do poleceń fotografa lub realizatora sesji 3D. Jest to szczególnie istotne w przypadku wirtualnego spaceru. Kamera 3D uchwyci wszystko i wszystkich – jeśli więc Ty, dzieci lub zwierzęta domowe przejdą obok niej, znajdziecie się na późniejszym modelu.  Dlatego warto nadzorować domowników  (w tym zwierzęta) i od razu poinformować operatora, jeśli ktoś znajdzie się w polu działania kamery. 

Pozostałe aktualności

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej