Jak określić wartość nieruchomości?

Ustalając cenę nieruchomości, łatwo popełnić błędy, opierając się na niewłaściwych źródłach informacji lub nieprawidłowych przesłankach. Zapraszamy do lektury artykułu, aby dowiedzieć się jak określić wartość nieruchomości.

Istnieje wiele powodów, dla których właściciele nieruchomości mogą zawyżać jej cenę.

Oto kilka z nich:
1. Nadzieja na uzyskanie większego zysku – w przypadku, gdy na rynku nieruchomości panuje duże zapotrzebowanie, a ceny są wysokie.
2. Brak świadomości rynkowej - niektórzy właściciele nieruchomości mogą nie zdawać sobie sprawy z aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i zawyżać cenę 
3. Chęć negocjacji - niektórzy właściciele nieruchomości mogą celowo zawyżać cenę, aby zostawić sobie margines do negocjacji z potencjalnymi kupcami.
4. Długi czas posiadania nieruchomości - właściciele nieruchomości, którzy posiadają ją przez długi czas, mogą zawyżać jej cenę, ponieważ mają do niej sentyment i nie chcą jej sprzedać za zbyt niską cenę.

Najczęściej jednak właściciel opiera się na cenie nieruchomości prezentowanej w internecie, a oferty zamieszczane na portalach to najczęściej ceny ofertowa, które podlegają weryfikacji rynkowej. 

Cena rynkowa nieruchomości to cena, jaką jest skłonny zapłacić nabywca i którą zaakceptuje sprzedający. Pamiętajmy, żeby nie sugerować się wyłącznie opinią sąsiada czy znajomego, a przede wszystkim samodzielnie starannie przygotować się do sprzedaż lub zasięgnąć opinii dobrego agenta nieruchomości. 

MAXON Nieruchomości wspiera właścicieli nieruchomości w ustaleniu odpowiedniej ceny w oparciu o kilka źródeł informacji:
1. Własna baza danych nieruchomości i aktualna baza przeprowadzanych transakcji.
2. Raporty NBP - od kilku lat stale współpracujemy z Narodowym Bankiem Polskim, który opracowuje precyzyjne zestawienia dotyczące rynku nieruchomości. Zawierają one między innymi tak kluczowe dane jak:
- procentowa różnica między ceną wywoławczą a ceną sprzedaży;
- czas życia oferty – okres między wystawieniem nieruchomości na sprzedaż a końcową transakcją sprzedaży.
3. Baza danych transakcyjnych ZBP – mamy dostęp do bazy danych transakcyjnych Związku Banków Polskich, skąd możemy pobierać informacje o dokonanych transakcjach (o cenie, dacie, dokładnym adresie nieruchomości i innych danych związanych z nieruchomością).

Wymienione wyżej źródła informacji pozwalają nam z dużą dokładnością określić cenę, jaką będzie w stanie zaakceptować kupujący.


Pozostałe aktualności

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej