Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który sporządza się w momencie przekazywania nieruchomości lub lokalu mieszkalnego z rąk sprzedającego do rąk nabywcy. Protokół ten stanowi podsumowanie stanu nieruchomości i stanowi dowód, że przekazanie nastąpiło w sposób zgodny z umową między sprzedającym a nabywcą.

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który sporządza się w momencie przekazywania nieruchomości lub lokalu mieszkalnego z rąk sprzedającego do rąk nabywcy. Protokół ten stanowi podsumowanie stanu nieruchomości i stanowi dowód, że przekazanie nastąpiło w sposób zgodny z umową między sprzedającym a nabywcą.

W protokole zdawczo-odbiorczym zawiera się informacje dotyczące m.in. stanu technicznego nieruchomości, jej wyposażenia, stanu prawnego oraz ewentualnych ustaleń między sprzedającym a nabywcą, np. dotyczących terminów przekazania kluczy.

Protokół ten sporządza się zazwyczaj w obecności obu stron - sprzedającego i nabywcy. Obydwie strony podpisują protokół jako potwierdzenie przekazania nieruchomości w danym stanie. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek lub uszkodzeń, które nie zostały wymienione w umowie, nabywca ma prawo zażądać ich usunięcia lub otrzymania zniżki na cenę nieruchomości.

Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi ważny dokument, ponieważ może być wykorzystywany w razie ewentualnych sporów między sprzedającym a nabywcą. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzenie zdawczo-odbiorcze odbyło się dokładnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dzięki właściwie przygotowanemu zapobiegniesz również ewentualnym pretensjom związanym z wykryciem usterek już po przekazaniu kluczy. 

Warto w nim zawrzeć następujące elementy: 
• data i miejsce sporządzenia
• określenie, jakiego lokalu protokół  dotyczy;
• wskazanie na akt notarialny kupna i sprzedaży nieruchomości
• opis stanu technicznego lokalu  
• aktualny stan liczników (gaz, energia elektryczna i woda) w momencie przekazywania mieszkania.

Profesjonalny pośrednik przygotuje protokół zdawczo-odbiorczy i dopilnuje związanych z tym formalności, także kwestii przepisania umów z gestorami mediów na nowego nabywcę.

Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej