Czas na dom, dom na czasie

Mieszkanie czy dom? Odwieczny dylemat pojawiający się w głowie większości z nas choć raz w życiu. Jeżeli już „wygrało” mieszkanie, to i tak po latach powraca myśl o możliwości jego sprzedaży, dobraniu kredytu i przeprowadzce do segmentu, z ogródkiem oczywiście. Jeżeli dom, to jaki – parterowy czy może piętrowy?

Nowoczesna prostota

Trendy w budownictwie jednorodzinnym nie zmieniają się zbyt szybko, ale podobnie jak w innych dziedzinach designu, również i tu widać podążanie za pewnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Dotychczas wśród nowych domów przeważały projekty parterowe z użytkowym poddaszem, teraz coraz więcej propozycji stanowią domy osadzone w bryle prostokąta, z płaskim dachem (dobre miejsce na dodatkowy taras), przypominające bardziej budynki sprzed kilkudziesięciu lat. Odróżnia je od nich oczywiście estetyka (prosty, skandynawski styl), wykorzystane materiały (szkło, drewno, kamień) i nowoczesny wygląd, widoczny również w kolorystyce (królują szarości, beże oraz biel). Wspomniane przeszklenia wpuszczają do domu więcej światła, a na dachu goszczą częściej kolektory słoneczne. Ukłon w stronę ekologii widoczny jest w polskich domach coraz częściej, ale niestety wśród instalacji grzewczych nadal króluje ta zasilana węglem czy też kocioł zasilany ekogroszkiem. Pozostaje mieć nadzieję, że korzyści z oszczędności płynące z innych rozwiązań wkrótce wezmą górę nad tradycyjnymi formami ogrzewania…

A wewnątrz?

Co ciekawe, według rapotu firmy Tooba.pl („Trendy 2017”) 70% inwestorów wybiera domy o powierzchni użytkowej budynku minimum 80 m2, ale nie większej niż 140 m2. Zgodnie ze wspomnianym raportem zaledwie 12% badanych wybrało projekt z mniej niż czterema pokojami. Coraz częściej rezygnujemy z podpiwniczenia domu (należy wspomnieć, że przy decyzji duże znaczenie może mieć aspekt finansowy – budowa piwnicy znacznie podwyższa całościowy koszt budowy). Z nowości dekoracyjnych w 2017 roku na ścianach zawitała butelkowa zieleń, modne stały się również wszelkie akcenty etno, oparte na naturalnych tkaninach i mocnych wariantach kolorystycznych.

Pozostałe aktualności

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej