Każdy z rynków nieruchomości ma pewne cechy charakterystyczne, którym warto się przyjrzeć przed decyzjami zakupowymi. Oto najważniejsze informacje, które powinniśmy brać pod uwagę:
RYNEK WTÓRNY (mieszkania nabywane od osób fizycznych)
1. Do wejścia „od już” – mieszkania są dostępne w zasadzie od zaraz lub w bardzo krótkim czasie.
2. Wykończenie – zazwyczaj mieszkania są gotowe do wprowadzenia, wykończone. Należy jednak pamiętać, iż wiele lokali wymaga remontów i przeróbek, a ich koszty mogą znacznie uszczuplić nasz portfel.
3. Realność nieruchomości – mieszkania te istnieją fizycznie. Kupujący nie opiera się na projektach, zaś dokładnie widzi, co nabywa. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że również na rynku pierwotnym zwiększa się liczba mieszkań przygotowanych do zakupu „od ręki”.
4. Dowolność lokalizacji – rynek pierwotny to mieszkania powstające w inwestycjach w ściśle określonych pojedynczych miejscach. Rynek wtórny oferuje natomiast różnorodność lokalizacyjną – również w takich okolicach, gdzie nie ma i przez długi czas nie będzie nowych inwestycji.
RYNEK PIERWOTNY (nowe mieszkania kupowane od deweloperów)
1. Niższa cena zakupu – deweloper, jako prowadzący działalność polegającą na budowie i sprzedaży mieszkań, musi dostosowywać się do popytu i zdolności kredytowej kupujących. Inaczej jest przy mieszkaniach na rynku wtórnym, szczególnie tych kupowanych po 2005 roku, kiedy to kupowano je drogo i zaciągano kredyt we frankach szwajcarskich.
2. Oszczędność przy opłatach związanych z transakcją – brak podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), czyli 2% wartości nieruchomości, brak prowizji agencji (nigdy nie pobieramy prowizji od osób nabywających mieszkania od deweloperów).
3. Możliwość wykończenia mieszkania przez dewelopera – coraz częściej istnieje szansa na powierzenie wykończenia lokalu deweloperowi już na etapie budowy inwestycji. Nawet jeśli nie oferuje on takiej możliwości, to my jesteśmy w stanie pomóc
w uzyskaniu takiego rozwiązania. Niesie to za sobą niebagatelne korzyści:
- kredyt hipoteczny nie tylko na zakup, ale i na wykończenie lokalu;
- materiały używane do wykańczania mieszkań przez dewelopera są obciążone niższym podatkiem VAT, w związku z czym deweloper oferuje wykończenie „pod klucz”
w korzystnych cenach (np. standard podstawowy wynosi ok. 400 zł/m², a standard podwyższony 500 zł/m²);
- dostajemy gwarancję na materiały i prace wykończeniowe;
- możliwość wybrania kolorów i rodzajów materiałów wykończeniowych z określonej palety;
- wykończenie przez dewelopera jeszcze w trakcie budowy.
4. Nowe budownictwo – i płynące z tego korzyści:
- niższe opłaty eksploatacyjne (z roku na rok coraz lepsze technologie budowlane);
- niższy fundusz remontowy (w nowych budynkach przeważnie składka na fundusz remontowy jest niewielka); jeśli porównujemy koszty administracji z lokalami spółdzielczymi, to wspólnoty mieszkaniowe ponoszą zazwyczaj niższe koszty.
5. Duże bezpieczeństwo transakcji – deweloper jest zobligowany przez tzw. Ustawę deweloperską do zabezpieczenia kupującego nieruchomość Klienta.
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20112321377&type=1
PRZECZYTAJ TEŻ: Stare czy nowe?