Porady: Lokal na gabinet lekarski

Wymogi dotyczące lokali pod działalność leczniczą reguluje „Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą” Dz.U. z dn. 29 czerwca 2012 poz. 739

Gabinet, w którym lekarz może wykonywać indywidualną praktykę lekarską powinien posiadać powierzchnię, co najmniej 12 m2. Lekarz rodzinny powinien zaplanować swój gabinet w pomieszczeniu min. 15 m2. Dla lekarza stomatologa normy przewidują min. 12 m2 powierzchni, w przypadku jednego fotela i co najmniej o 8 m2 więcej przy instalacji każdego następnego. Wysokość pomieszczeń nie powinna być mniejsza od 3,1 m. Pomieszczenie przeznaczone na gabinet powinno stanowić odrębny lokal. W każdym przypadku należy zapewnić izolację gabinetu lekarskiego od pomieszczeń użytkowanych winnym celu. Wejście do pomieszczeń nie może prowadzić przez pomieszczenia niezwiązane z praktyką, jak również nie może być przejściowe i pełnić funkcji komunikacyjnej.

Aby umożliwić niepełnosprawnym korzystanie z pomieszczeń, w których udzielane są świadczenia zdrowotne należy zadbać m.in. o podjazd lub windę, szerokość drzwi min. 95 cm, korytarze o szerokości min. 1,30 m, wyłączniki oświetlenia na wysokości 1,0 – 1,05 m. W obszarze toalety powinna zawierać się powierzchnia zapewniająca minimalny obszar pełnego obrotu wózka inwalidzkiego tzn. koło o średnicy 150 cm, toaleta powinna być również wyposażona w odpowiednie uchwyty.

W obiektach służby zdrowia podłoga może być wykonana z materiałów ceramicznych, gresowych, linoleum lub wykładziny kauczukowej. Ściany powinny być gładkie, łatwo zmywalne, pomalowane farbą emulsyjną – zmywalną lub wykończone innym materiałem, spełniającym warunki.

W gabinecie należy zadbać o równomierne oświetlenie miejsca pracy, źródła powinny mieć barwę światła dziennego, z jak najwyższym współczynnikiem oddawania barw Ra (min. 95), a najmniejsze dopuszczalne natężenie światła powinno wynosić: w całym pomieszczeniu 300 lx, w miejscu pracy 500 lx. W poczekalni i pomieszczeniach sanitarnych wystarczy źródło światła o barwie ciepło białej. Natężenie oświetlenia powinno wynosić kolejno 200 i 100 lx.

Stan prawny na dzień 18.05.2016 r.

Tekst Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą dostępny na stronie internetowej:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000739