Wakacyjny refresh łazienki

Przed nami wakacje, dwa miesiące, podczas których oprócz wyjazdów lubimy też remontować mieszkania i domy. A które z pomieszczeń odnawiamy najczęściej?

Wśród najczęściej remontowanych pomieszczeń wymienić należy przede wszystkim łazienkę. Zrywamy stare kafle, chcemy, by pomieszczenie nie kojarzyło nam się już tylko z miejscem dbania o higienę, ale też strefą relaksu. Jeżeli już zdecydowali się Państwo na remont tej przestrzeni, służymy kilkoma radami, jak sprawić, by trwał on jak najkrócej, przynosząc przy tym efekt WOW.

Optyczne powiększenie miniłazienek

No cóż, nie każdy jest szczęśliwcem, który może pochwalić się dużym pokojem kąpielowym,  średni metraż łazienek w polskich mieszkaniach waha się od 4 do 7 m2. Czy w tak małym pomieszczeniu możemy ustawić wannę wolnostojącą, która da nam namiastkę domowego spa? Oczywiście! Wystarczy, że jeden z boków wanny przystawimy do ściany. Zrezygnowanie z obudowania wanny doda jej lekkości. Najlepszym rozwiązaniem powiększającym łazienkę jest jednak zastąpienie wanny kabiną prysznicową. W małych łazienkach postawmy na jasną kolorystykę, która optycznie powiększy pomieszczenie i stanowić będzie idealną bazę do kolorowych akcentów w postaci ręczników czy dywaników. Czasy glazury ciągnącej się aż pod sufit również odeszły w niepamięć. Warto pokusić się o poprowadzenie kafelków tylko do połowy ściany, a pozostałe części pomalować na biały, kremowy lub szary kolor (najlepiej wykorzystać do tego farbę akrylową lub lateksową). Wąskie pomieszczenie optycznie poszerzymy poziomym pasem w kolorze innym niż reszta ściany. Do mody wraca również boazeria. Jeżeli się na nią zdecydujemy, również i w tym przypadku postawmy na jasną, neutralną kolorystykę.

Bez kurzu i brudu?

Remont łazienki kojarzy nam się głównie z tygodniami brudu, kurzu i brakiem możliwości korzystania z tego pomieszczenia. Czy musimy kuć kafle, by zyskać nowy „look” tej przestrzeni? Absolutnie nie! Oto dwa możliwe rozwiązania – jeżeli terakota i glazura są w dobrym stanie, możemy pomalować je specjalną farbą na dowolny kolor. Jeżeli zależy nam na wzorzystej lub drewnianej podłodze, możemy zaś położyć na starą terakotę podłogę winylową, którą cechuje wodoodporność i błyskawiczny czas instalacji. Wśród dostępnych w sprzedaży płytek znajdziemy zarówno kropki, jak i motywy marokańskie czy też idealną imitację drewna. Jeżeli w łazience przeszkadza nam widok rur instalacyjnych, możemy je obudować lub po prostu wyeksponować, malując  na kolor, który pojawiać się będzie również na łazienkowych dodatkach.

Funkcjonalność

Jeżeli naszą dotychczasową łazienkę cechuje funkcjonalny rozkład sanitariatów, nie zmieniajmy tego układu, gdyż takie posunięcia generują najwięcej problemów. Ich wymiana na nowe nie stanowi natomiast większego kłopotu. Jeżeli toaleta czy umywalka jest wolnostojąca, nie zmieniajmy jej za wszelką cenę na zabudowaną, wystarczy dostosować styl pomieszczenia, wprowadzając no niego nuty retro, dzięki którym uzyskamy efekt domowego spa.

POWODZENIA!

Pozostałe aktualności

Jak zmiany w planowaniu przestrzennym wpłyną na rynek nieruchomości? Przewodnik po nowych przepisach

Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządza się nieruchomościami, realizuje inwestycje budowlane i planuje przyszłość działek.

Czytaj więcej

Umowa najmu lokalu użytkowego – jakie dokumenty przygotować?

Wynajem lokalu użytkowego jest istotnym krokiem dla przedsiębiorców rozpoczynających lub rozwijających działalność gospodarczą. Aby proces ten przebiegł bezproblemowo, warto zrozumieć, jakie dokumenty są niezbędne przy zawieraniu umowy najmu lokalu użytkowego. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji pozwoli uniknąć nieporozumień oraz ewentualnych trudności w przyszłości.

Czytaj więcej

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej