Wakacje kredytowe. Banki gotowe na przyjmowanie wniosków.

W piątek, 29-go lipca wchodzi w życie ustawa pozwalająca na zawieszenie do końca przyszłego roku płatności ośmiu rat kapitałowo-odsetkowych hipotek zaciągniętych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W piątek, 29-go lipca wchodzi w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, pozwalająca na zawieszenie do końca przyszłego roku płatności ośmiu rat kapitałowo-odsetkowych hipotek zaciągniętych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Od jutra banki rozpoczną przyjmowanie wniosków. 

Jakie są zasady korzystania z wakacji kredytowych? 

  • skorzystać z nich mogą klienci spłacający kredyt hipoteczny w złotych, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. 
    nie ma znaczenia wysokość kredytu ani sytuacja finansowa klienta.
  • wniosek należy złożyć przed datą spłaty raty. Jest to szczególnie ważne w przypadku raty sierpniowej.
  • wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, za pomocą systemu bankowości elektronicznej. Zgodnie z ustawą, zawieszenie następuje z dniem doręczenia wniosku bankowi
  • zawiesić będzie można dwie raty w okresie 1 sierpnia-30 września 2022 r., dwie raty w okresie 1 października-31 grudnia 2022 r. oraz cztery raty w 2023 r. – po jednej racie w każdym z kwartałów.

 

Kto nie może skorzystać z możliwości przerwy w spłacie?  Są to np.:  

  • kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w walucie innej niż PLN (np. we frankach) 
  • osoby, które kredyt wykorzystały w celach inwestycyjnych, np. kupując mieszkanie na wynajem. 

Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. Okres kredytowania zostaje przedłużony o odpowiedni czas okresu zawieszenia kredytu. 

Cześć klientów zareagowała na podwyżki stóp procentowych chęcią wcześniejszej spłaty kredytu. Zgodnie z danymi BIK, w czerwcu po raz pierwszy częściowe nadpłaty i wcześniejsze spłaty całości kredytów przekroczyły 6 mld zł. To trzy razy więcej niż rok wcześniej. 

Oszczędności wynikające z zawieszenia rat mogą zostać wykorzystane przez część kredytobiorców jako kapitał do nadpłaty kredytu, a tym samym – zmniejszenia późniejszych odsetek. 

Pozostałe aktualności

Jak zmiany w planowaniu przestrzennym wpłyną na rynek nieruchomości? Przewodnik po nowych przepisach

Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządza się nieruchomościami, realizuje inwestycje budowlane i planuje przyszłość działek.

Czytaj więcej

Umowa najmu lokalu użytkowego – jakie dokumenty przygotować?

Wynajem lokalu użytkowego jest istotnym krokiem dla przedsiębiorców rozpoczynających lub rozwijających działalność gospodarczą. Aby proces ten przebiegł bezproblemowo, warto zrozumieć, jakie dokumenty są niezbędne przy zawieraniu umowy najmu lokalu użytkowego. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji pozwoli uniknąć nieporozumień oraz ewentualnych trudności w przyszłości.

Czytaj więcej

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej