Stan wielkiej płyty - powód do niepokoju?

Pozbawione kolorów, wysokie, przygnębiające – tak najczęściej opisujemy bloki z minionej epoki. Kto z nas nie ma choćby jednego krewnego lub znajomego w mieszkaniu w budynku z wielkiej płyty?

Początki

Budownictwo wielkopłytowe to nic innego jak modułowe budowanie bloków z elementów betonowych i mocowań ze stalowych prętów (tzw. agrafki). Pierwszy „wielkopłytowiec“ powstał w Polsce w latach 50. XX wieku, w Krakowie, ale prawdziwym przebojem wdarł się w polski krajobraz dopiero 20 lat później, jako odpowiedź na kryzys mieszkaniowy. Ostatnie dwa budynki powstały zaledwie 4 lata temu, więc już na wstępie należy zaznaczyć, że stan poszczególnych „wielkopłytowców" znacznie się różni. Ich żywotność przewidziano na 60-70 lat, choć niektóre dane mówią nawet o 100 latach. Eksperci podkreślają jednak, że takie założenia to mit. Według szacunków w blokach z wielkiej płyty mieszka ok. 12 milionów Polaków.

Temat budynków z epoki PRL-u powraca i wydaje się być gorący w związku z zapowiedzią sfinansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ekspertyzy wielkiej płyty przez Instytut Techniki Budowlanej w najbliższej przyszłości. To pierwsze badania blokowisk na tak dużą skalę.

Przedmiot badań

Jakość materiałów, z których budowano bloki, pozostawia wiele do życzenia. W miejscach łączenia płyt, trudnych do uszczelnienia, mogła nastąpić korozja stali. Wśród minusów tego typu budynków eksperci wymieniają również m.in. korodowanie w wilgotnych warunkach wieszaków mocujących płyty elewacyjne, słabą wentylację, niemalże zerową infrastrukturę dla osób niepełnosprawnych czy też elewacje zewnętrzne – złe zakotwiczenie może powodować uszkodzenia np. podczas wichury. Badaniami mają zostać objęte szczegóły rozwiązań konstrukcyjnych. Właściciele lokali mogą być proszeni o zgodę na wykonanie odkrywek.

Są też zalety

Wielkopłytowe budownictwo nadal cieszy się dużą popularnością na rynku wtórnym. Być może wynika to z faktu, iż takie mieszkania traktowane są jako przejściowe – na kilka, maksymalnie kilkanaście lat. Niższa cena za metr przekłada się na brak konieczności zaciągania kredytu na zakup lokalu, często również mieszkania w tych budynkach traktowane są jako inwestycja pod wynajem – np. dla studentów – ze względu na dobrą lokalizację większości blokowisk (świetne skomunikowanie z centrum miasta). Niewątpliwą zaletą pozostaje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura w okolicy (przedszkola, sklepy i inne obiekty usługowe). Wśród plusów należy wymienić również przestrzeń między budynkami – w przeciwieństwie do nowego budownictwa, mieszkając w „wielkopłytowcu", nie zaglądamy sąsiadom w okna...

Tylko spokojnie...

Eksperci uspokajają, że żadna katastrofa nam nie grozi i budynki się nie zawalą, ale oczywiście wymagają ciągłych napraw i ulepszeń. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podkreśla, że badania nie mają na celu straszenia mieszkańców wielkiej płyty, a jedynie ocenę stanu budynków, w tym tzw. elementów wrażliwych, co nie jest tożsame z istniejącym obecnie jakimkolwiek zagrożeniem. Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, wspomina, że Instytut wytypuje jedynie rodzaje budynków, które będą mogły wymagać naprawy.

Spółdzielnie mieszkaniowe podkreślają natomiast, że w związku z rzetelnymi przeglądami technicznymi budynków badania nie mają najmniejszego sensu. Jeżeli jednak opinia ekspertów okaże się mocno negatywna, wskazując np. na 10-letnią żywotność budynku, sprzedaż mieszkań może spaść dramatycznie. Nic dziwnego, że zarządcy nieruchomości i właściciele lokali podchodzą do zapowiadanych badań z małym entuzjazmem.

Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej