Obowiązek meldunkowy utrzymany, ale od teraz także online

Pomimo trwających od kilku lat prac nad zniesieniem obowiązku meldunkowego z dniem 1 stycznia 2018 roku obowiązek ten nie zostanie zniesiony.

Dzięki uchwalonym zmianom obywatel Polski będzie miał możliwość zgłoszenia zameldowanie w formie elektronicznej (lub jak dotychczas w formie pisemnej w organie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania).

Wniosek elektroniczny od 01 stycznia 2018 r. będzie możliwy do złożenia za pośrednictwem platformy ePUAP, do którego należy dołączyć dokument elektroniczny potwierdzający tytuł prawny do lokalu, a w razie niemożności jego uzyskania - odwzorowanie cyfrowe tego dokumentu, albo w sytuacji, gdy obywatel nieposiadający tytułu prawnego do lokalu dołącza do formularza dokument elektroniczny zawierający oświadczenie właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu potwierdzające pobyt w lokalu oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu. W razie niemożności ich uzyskania ww. dokumentów wystarczające jest ich odwzorowanie cyfrowe (np. skan).

Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu

Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być:

  • umowa cywilnoprawna,
  • odpis z księgi wieczystej
  • wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
  • decyzja administracyjna,
  • orzeczenie sądu.

Katalog dokumentów potwierdzających tytuł prawny do lokalu jest otwarty. Czynność zameldowania jest wolna od opłat (podobnie jak nie pobiera się opłaty za wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały).

Obowiązek meldunkowy należy wykonać najpóźniej w terminie 30 dniu licząc od dnia przybycia do nowego miejsca pobytu stałego. W przypadku jego niedopełnienia obywatelom polskim nie grożą jednak żadne konsekwencje. Ewentualne sankcje w postaci grzywny mogą dotknąć tylko niektórych cudzoziemców.

Pozostałe aktualności

Jak zmiany w planowaniu przestrzennym wpłyną na rynek nieruchomości? Przewodnik po nowych przepisach

Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządza się nieruchomościami, realizuje inwestycje budowlane i planuje przyszłość działek.

Czytaj więcej

Umowa najmu lokalu użytkowego – jakie dokumenty przygotować?

Wynajem lokalu użytkowego jest istotnym krokiem dla przedsiębiorców rozpoczynających lub rozwijających działalność gospodarczą. Aby proces ten przebiegł bezproblemowo, warto zrozumieć, jakie dokumenty są niezbędne przy zawieraniu umowy najmu lokalu użytkowego. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji pozwoli uniknąć nieporozumień oraz ewentualnych trudności w przyszłości.

Czytaj więcej

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej