Masz oczko wodne i sprzedajesz swój dom? Uważaj na nowe przepisy!

Wszyscy pewnie słyszeliśmy o głosowaniach nad ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS, ale zupełnie bez echa przegłosowana i podpisana przez prezydenta w sierpniu 2017 roku została ustawa o prawie wodnym.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku i może przysporzyć dodatkowych problemów sprzedającym dom czy grunt.

Zgodnie z zapisami tej ustawy jeśli sprzedajemy grunt pod „śródlądowymi wodami stojącymi” Skarbowi Państwa przysługuje prawo pierwokupu. Z definicji śródlądowe wody stojące to „wody znajdujące się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka” – czyli teoretycznie może dotyczyć to oczka wodnego czy basenu który został utworzony na działce. Tutaj jednak definicja jest nie do końca precyzyjna i w konkretnych przypadkach można wystąpić do ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej o ustalenie charakteru wód.

Jeśli na etapie umowy notarialnej notariusz stwierdzi, że na naszym gruncie znajduje się taka „śródlądowa woda stojąca” zobowiązany jest do zawiadomienie starosty o treści umowy, który z kolei ma miesiąc na skorzystanie z prawa pierwokupu (według ceny ustalonej między stronami w umowie sprzedaży). Jeśli natomiast nie poinformujemy notariusza o posiadaniu takiej wody śródlądowej, to zgodnie z kodeksem cywilnym umowa sprzedaży będzie nieważna!

Nie do końca znane są tutaj intencje ustawodawcy. W uzasadnieniu do projektu ustawy nie odniósł się w żaden sposób do kwestii pierwokupu, jakie „wody śródlądowe” chciałby chronić. Sama definicja jest wystarczająco nieprecyzyjna i notariusze wykazując się daleko idącą ostrożnością mogą każde oczko wodne czy basen interpretować jako wodę śródlądową.

Pozostałe aktualności

Jak zmiany w planowaniu przestrzennym wpłyną na rynek nieruchomości? Przewodnik po nowych przepisach

Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządza się nieruchomościami, realizuje inwestycje budowlane i planuje przyszłość działek.

Czytaj więcej

Umowa najmu lokalu użytkowego – jakie dokumenty przygotować?

Wynajem lokalu użytkowego jest istotnym krokiem dla przedsiębiorców rozpoczynających lub rozwijających działalność gospodarczą. Aby proces ten przebiegł bezproblemowo, warto zrozumieć, jakie dokumenty są niezbędne przy zawieraniu umowy najmu lokalu użytkowego. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji pozwoli uniknąć nieporozumień oraz ewentualnych trudności w przyszłości.

Czytaj więcej

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej