Masz oczko wodne i sprzedajesz swój dom? Uważaj na nowe przepisy!

Wszyscy pewnie słyszeliśmy o głosowaniach nad ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS, ale zupełnie bez echa przegłosowana i podpisana przez prezydenta w sierpniu 2017 roku została ustawa o prawie wodnym.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku i może przysporzyć dodatkowych problemów sprzedającym dom czy grunt.

Zgodnie z zapisami tej ustawy jeśli sprzedajemy grunt pod „śródlądowymi wodami stojącymi” Skarbowi Państwa przysługuje prawo pierwokupu. Z definicji śródlądowe wody stojące to „wody znajdujące się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka” – czyli teoretycznie może dotyczyć to oczka wodnego czy basenu który został utworzony na działce. Tutaj jednak definicja jest nie do końca precyzyjna i w konkretnych przypadkach można wystąpić do ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej o ustalenie charakteru wód.

Jeśli na etapie umowy notarialnej notariusz stwierdzi, że na naszym gruncie znajduje się taka „śródlądowa woda stojąca” zobowiązany jest do zawiadomienie starosty o treści umowy, który z kolei ma miesiąc na skorzystanie z prawa pierwokupu (według ceny ustalonej między stronami w umowie sprzedaży). Jeśli natomiast nie poinformujemy notariusza o posiadaniu takiej wody śródlądowej, to zgodnie z kodeksem cywilnym umowa sprzedaży będzie nieważna!

Nie do końca znane są tutaj intencje ustawodawcy. W uzasadnieniu do projektu ustawy nie odniósł się w żaden sposób do kwestii pierwokupu, jakie „wody śródlądowe” chciałby chronić. Sama definicja jest wystarczająco nieprecyzyjna i notariusze wykazując się daleko idącą ostrożnością mogą każde oczko wodne czy basen interpretować jako wodę śródlądową.

Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej