Lepsza cena sprzedaży

Jak uzyskać możliwie najlepszą cenę, sprzedając mieszkanie lub dom? Oto kilka przydatnych wskazówek…

Szybka transakcja i dobra cena – oto marzenie każdego sprzedającego. W rzeczywistości jednak ogłoszenie potrafi „wisieć” na portalach związanych z nieruchomościami długimi miesiącami, a liczba odsłon pozostawia wiele do życzenia. Aby wykonać krok w kierunku spełnienia wspomnianego marzenia, należy zacząć od samego wnętrza, by móc zaprezentować je od najlepszej strony, a przynajmniej nie wyeksponować podczas prezentacji przez przypadek cech niepożądanych.

Miniremont

Choć ostatnią rzeczą, na jaką mamy ochotę przy sprzedaży mieszkania, jest remont, warto pomyśleć o nim właśnie w tym momencie. Nie musimy brać się za burzenie, wymianę kanalizacji czy też całej podłogi. Czasami wystarczy zwykłe odświeżenie – pomalowanie ścian, wypranie kanapy zajmującej centralne miejsce w dużym pokoju, kupienie nowych zasłon i… ukrycie wszystkich drobiazgów, które mogą potencjalnego kupca odstraszyć, sprawiając, że mieszkanie wygląda na mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Pamiętajmy, że klient może chcieć sprawdzić działanie kranu w łazience czy spłuczki w toalecie, a także to, czy okna poprawnie się otwierają. Nie ma sensu tłumaczyć się z tego, udając zaskoczenie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest usunięcie wszystkich drobnych niedociągnięć w mieszkaniu przed przystąpieniem do jego sprzedaży. Taki miniremont nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, a potrafi zdziałać cuda. Nie wymaga też przeprowadzki, a jego wykonanie nie jest zbytnio czasochłonne.

Upiększenie wnętrza

Przygotowując się do zrobienia zdjęć sprzedawanego lokalu, zacznijmy od solidnych porządków. Z kadru powinny zniknąć wszystkie rozrzucone zabawki dziecka, z kuchennego blatu zbędne butelki i pojemniki, a z drzwi lodówki żółte karteczki, przypominające nam na co dzień o ważnych sprawach. Zwierzęta akurat w tej sytuacji niezbyt dobrze prezentują się na meblach, a już alergikowi z pewnością nie spodoba się fakt, że przebywały one dosłownie wszędzie. Podniszczona kanapa, którą i tak nowy nabywca pewnie nie będzie zainteresowany, może zyskać na potrzeby zdjęć drugie życie dzięki ozdobnemu pledowi i dekoracyjnym poduszkom, a ścianę nad nią niekoniecznie muszą zdobić rodzinne portrety – wystarczy prosta grafika pasująca do wnętrza. Wysprzątana łazienka i kuchnia, pozbawione zbędnych drobiazgów, to również ważny element przygotowań do sprzedaży lokalu. Naszykowane odpowiednio mieszkanie możemy sfotografować sami lub poprosić o pomoc pośrednika nieruchomości, z którym zamierzamy współpracować. Nie róbmy zdjęć telefonem komórkowym, aparat z szerokokątnym obiektywem będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.

Opis mieszkania

Po obejrzeniu zdjęć klient od razu przystępuje do zapoznania się z opisem lokalu. Pamiętajmy, że musi być on atrakcyjny treściowo, ale przede wszystkim rzetelny i prawdziwy, bowiem nasze słowa będą weryfikowane przez potencjalnego nabywcę podczas wizytowania nieruchomości. Nie zaokrąglajmy zatem np. metrażu czy też nie „odmładzajmy” naszego M, podając inny rok budowy w opisie.

Odpowiednia prezentacja

Zwiedzanie mieszkania, w którym wita nas pies, kot, babcia i gromadka dzieci, niekoniecznie należy do przyjemności. Nabywca często czuje dyskomfort „wchodzenia w czyjeś życie”, co może przekładać się na krótszą wizytę w mieszkaniu, a nawet utratę zainteresowania lokalem.

Znając termin wizytacji, wystarczy przecież wysłać domowników na spacer z psem lub do kina. Pamiętajmy również, iż przedyskutowanie ceny w obecności dużej liczby osób potrafi być krępujące.

Życzymy POWODZENIA!

   

Pozostałe aktualności

Nowe przepisy w walce z patodeweloperką - jak zmieniają się standardy budownictwa mieszkaniowego?

Patodeweloperka – zjawisko charakteryzujące się niską jakością przestrzeni mieszkalnych, nieprzemyślaną urbanistyką oraz minimalizacją standardów przez deweloperów – stała się jednym z najczęściej omawianych problemów polskiego rynku nieruchomości. W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło z dniem 1 sierpnia 2024 r. nowe regulacje mające na celu poprawę jakości przestrzeni mieszkalnych, lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz większą ochronę interesów mieszkańców. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków wprowadza liczne zmiany, które w istotny sposób zmieniają reguły gry na rynku nieruchomości. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Czytaj więcej

Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, to kluczowy proces wymagający precyzyjnego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, prawo określa konkretne wymagania dotyczące dokumentów, których dostarczenie leży w gestii kupującego oraz sprzedającego. Nad zgodnością z przepisami i formalnościami czuwa notariusz, którego obecność jest niezbędna do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty należy dostarczyć do notariusza, aby proces przebiegł sprawnie.

Czytaj więcej

Ekologiczne budownictwo, czyli nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej